Busa-202 exam 2 (2015) | Business & Finance homework help

 

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Busa-202 exam 2 (2015) | Business & Finance homework help
Just from $13/Page
Order Essay

Question 1                                                                                                                                          2 out of 2 points

 

               

 

 Hindenburger, Inc., began operations on January 1. It made 5,000 burgers and sold 4,000 of them. Hindenburger incurred the following costs:

 

Question 2                                                                                                                                          2 out of 2 points

 

               

 

                Quiche & Tell, Inc., is a catering business. Direct labor costs are $15 per hour and overhead is allocated to jobs at a rate of $10 per direct labor hour. Catering for theEggsetera, Inc. party cost $1,000 for direct materials and took 20 direct labor hours. Calculate the total cost of the Eggsetera’s party.

 

Question 3                                                                                                                                          2 out of 2 points

 

                Bank, Rupp, & Baroque, Inc., began operations on January 1. It made 10,000 shirts and sold 4,000 of them. Bank, Rupp, & Baroque incurred the following costs:

 

Question 4                                                                                                                                          2 out of 2 points

 

               

 

                Use the following information to calculate Bead It, Inc.’s, Inventory balance on its December 31 year-end balance sheet. Note: All purchases of inventory are on account.

 

Question 5                                                                                                                          1.33333 out of 2 points

 

               

 

                Assume you are a retail store that sells jeans.  Identify each of your costs as variable, fixed, or mixed:

 

 

 

Question 6                                                                                                                                          2 out of 2 points

 

               

 

                You plan on starting a lawn mowing business by investing $700 of your own money and purchase $500 of equipment. You plan to work 260 hours per month and charge your customers $16 per hour. Your anticipated costs include: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Question 7                                                                                                                          2 out of 2 points                              

 

                You plan on starting a lawn mowing business by investing $700 of your own money and purchasing $500 of equipment. You plan to work 230 hours per month and charge your customers $16 per hour. Your anticipated costs include: 

 

Question 8                                                                                                                                          2 out of 2 points

 

 

 

                Bayless Company produces and sells 50 units of a single product.

 

 

 

Question 9                                                                                                                                          2 out of 2 points              

 

                Ducts Duck, Inc., produced and sold 2,000 units of its product.

 

Question 10                                                                                                                                       2 out of 2 points

 

               

 

                Par for the Course produces and sells 2,000 sets of golf clubs.

 

Question 11                                                                                                                                       2 out of 2 points

 

                Bead It, Inc., produces and sells beads by the pound.

 

Question 12                                                                                                                                       2 out of 2 points

 

Deja Brew, Inc., produces and sells 1,000 pallets of tea.

 

                                               

 

Question 13                                                                                                                                       2 out of 2 points

 

               

 

                Pasta Disasta, Inc., is preparing its master budget for its first quarter of business. It expects to sell 9,000 pizzas at $8 per pizza per month. It expects to collect 95% of the sales in the month of the sale and 5% in the following month. Calculate the amount of budgeted sales for its first quarter.

 

Question 14                                                                                                                                       2 out of 2 points

 

                Pasta Disasta, Inc., is preparing its master budget for its first quarter of business. It expects to sell 3,000 pizzas at $8 per pizza per month. It expects to collect 95% of the sales in the month of the sale and 5% in the following month. Calculate the amount of Cash Collections for its first quarter.

 

               

 

 

 

Question 15                                                                                                                                       0 out of 2 points

 

                Piece of Pizza Company is preparing its master budget for its first year of business. It expects to sell 5,000 pizzas at $9 per pizza per month. It expects to collect 95% of the sales in the month of the sale and 5% in the following month. Calculate its Accounts Receivable balance at the end of its first month.

 

Question 16                                                                                                                                       2 out of 2 points

 

                Pasta Disasta, Inc., is preparing its master budget for its first month of business. It expects to sell 1,000 pizzas per month. It will purchase enough pizzas so that 100 pizzas are in inventory at all times. The pizza is expected to cost $3 per pizza. It expects to pay 70% in the month of purchase and the remainder in the following month. Calculate the amount of budgeted purchases for its first month.                                

 

Question 17                                                                                                                                       2 out of 2 points

 

                Pasta Disasta, Inc., is preparing its master budget for its first quarter of business. It expects to sell 2,000 pizzas per month. It will purchase enough pizzas so that 100 pizzas are in inventory at all times by purchasing 2,100 pizzas in the first month and 2,000 pizzas in the second and third months. The pizza is expected to cost $5 per pizza. It expects to pay 70% in the month of purchase and the remainder in the following month. Calculate the amount of cash paid for purchases for its first quarter.                     

 

Question 18                                                                                                                                       2 out of 2 points

 

                Pasta Disasta, Inc., is preparing its master budget for its first quarter of business. It expects to sell 1,000 pizzas per month. It will purchase enough pizzas so that 100 pizzas are in inventory at all times by purchasing 1,100 pizzas in the first month and 1,000 pizzas in the second and third months. The pizza is expected to cost $6 per pizza. It expects to pay 70% in the month of purchase and the remainder in the following month. Calculate the amount of Accounts Payable on its budgeted balance at the end of the quarter.

 

Question 19                                                                                                                                       2 out of 2 points

 

                Grass Is Greener, Inc., will purchase equipment for $17,000 at the beginning of its first quarter of business. It expects to use the equipment for 10 years, after which it will be worthless. Calculate the amount of its Equipment, net of Accumulated Depreciation, on its pro-forma balance sheet at the end of its first quarter.

 

Question 20                                                                                                                                       2 out of 2 points

 

                Buy & Large, Inc.’s, Purchasing Department’s estimated annual costs are $400,000 and the number of purchase orders written is 800,000. The Shoe Department has requested 100,000 purchases during the year for a total of $4,000,000 in purchases.  How much of the Purchasing Department’s cost should be allocated to the Shoe Department?

 

 

 

Question 21                                                                                                                                       2 out of 2 points

 

                Daily Kneads, Inc., is considering outsourcing one of its many products rather than making it internally. The supplier will charge $20,000 for 20,000 pounds of the product. The costs per pound to make this product include:

 

Question 22                                                                                                                                       2 out of 2 points

 

                Wok Around the Clock, Inc., sells specialty woks. In the current year it expects to incur $840,000 in variable costs and $130,000 in fixed costs to make and sell 10,000 woks at $100 each.

 

If Wok Around the Clock accepts a special order from Hard Wok Cafe to purchase 1,000 woks at $75 each plus $1,200 in shipping costs, how much would it make or lose on this special order?

 

Question 23                                                                                                                                       2 out of 2 points

 

                Applesoft produces tablets, laptops and televisions. Applesoft typically sells 1,000 tablets a         year. The tablet information is as follows:

 

Question 24                                                                                                                                       2 out of 2 points

 

 Vicious Cycle, Inc., produces and sells 2,000 bikes.

 

Selling price per unit       $4,000

 

Variable cost per unit     $800

 

Annual fixed cost             $500,000

 

What is the company’s contribution margin per unit? (Round to the nearest cent.)

 

•Question 25                                                                                                                                     2 out of 2 points

 

                Which of the following costs are irrelevant to business decisions?                                            

 

Question 26                                                                                                                                       2 out of 2 points

 

                If Rich & Sweet Candy Company produces and sells 5,000 units, its projected revenues and costs would be as follows:

 

Total Sales Revenue       $90,000

 

Total Variable Costs        40,000

 

Total Fixed Costs              20,000

 

If the units sold increases by 20%, what would the total contribution margin equal?

 

 

 

 

 

 

 

Question 27                                                                                                                                       2 out of 2 points

 

 

 

 Using the incomplete Master Budget (at 100 hours) below, calculate the total contribution margin on the Flexible Budget (at 120 hours).

 

 Master Budget

 

(100 hours)         Flexible Budget

 

(120 hours)

 

Sales Revenue  $2,000   ?

 

Total Variable Costs        $400       ?

 

Total Fixed Costs              $1,000   ?

 

Total Contribution Margin at 120 hours =

 

Question 28                                                                                                                                       2 out of 2 points

 

If Rich & Sweet Candy Company produces and sells 5,000 units, its projected revenues and costs would be as follows:

 

Total Sales Revenue       $100,000

 

Total Variable Costs        40,000

 

Total Fixed Costs              40,000

 

If the units sold increased by 20%, what would its total fixed costs equal?                                            

 

Question 29                                                                                                                                       2 out of 2 points

 

                Grass is Greener, Inc., plans to charge its customers by the hour and to work 400 hours at $9 per hour. It expects its variable costs to be $6 per hour and fixed costs to be $600. Calculate the number of hours needed to earn $1,800 in operating income? (Round to the nearest hour)               

 

Question 30                                                                                                                       2 out of 2 points

 

               

 

                There is no final exam in this class.                                          

 

 

 

Calculate your paper price
Pages (550 words)
Approximate price: -

Why Work with Us

Top Quality and Well-Researched Papers

We always make sure that writers follow all your instructions precisely. You can choose your academic level: high school, college/university or professional, and we will assign a writer who has a respective degree.

Professional and Experienced Academic Writers

We have a team of professional writers with experience in academic and business writing. Many are native speakers and able to perform any task for which you need help.

Free Unlimited Revisions

If you think we missed something, send your order for a free revision. You have 10 days to submit the order for review after you have received the final document. You can do this yourself after logging into your personal account or by contacting our support.

Prompt Delivery and 100% Money-Back-Guarantee

All papers are always delivered on time. In case we need more time to master your paper, we may contact you regarding the deadline extension. In case you cannot provide us with more time, a 100% refund is guaranteed.

Original & Confidential

We use several writing tools checks to ensure that all documents you receive are free from plagiarism. Our editors carefully review all quotations in the text. We also promise maximum confidentiality in all of our services.

24/7 Customer Support

Our support agents are available 24 hours a day 7 days a week and committed to providing you with the best customer experience. Get in touch whenever you need any assistance.

Try it now!

Calculate the price of your order

Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.

Our Services

No need to work on your paper at night. Sleep tight, we will cover your back. We offer all kinds of writing services.

Essays

Essay Writing Service

No matter what kind of academic paper you need and how urgent you need it, you are welcome to choose your academic level and the type of your paper at an affordable price. We take care of all your paper needs and give a 24/7 customer care support system.

Admissions

Admission Essays & Business Writing Help

An admission essay is an essay or other written statement by a candidate, often a potential student enrolling in a college, university, or graduate school. You can be rest assurred that through our service we will write the best admission essay for you.

Reviews

Editing Support

Our academic writers and editors make the necessary changes to your paper so that it is polished. We also format your document by correctly quoting the sources and creating reference lists in the formats APA, Harvard, MLA, Chicago / Turabian.

Reviews

Revision Support

If you think your paper could be improved, you can request a review. In this case, your paper will be checked by the writer or assigned to an editor. You can use this option as many times as you see fit. This is free because we want you to be completely satisfied with the service offered.